HARMI mõisa kogukond


Harmi mõis on hubane keskkond, kus kohtuvad haridus, kultuur, loodusarmastus ja kogukonna koostegemise vaim.

Alates 2019. aastast toimetab mõisakompleksi haldamise, arendamise ja rentimisega MTÜ Harmi Haridusselts (HHS). Vabaühendus näeb Harmi mõisas potentsiaali olla kogukonna südameks ning tegutseb selle nimel, et see realiseeruks.

Alates novembrist 2019 toimetab Harmi mõisas Gaia kooli individuaalõppegrupp 18 lapsega ja 6 õpetajaga (õppeaastal 2020/21). Eesmärk on tagada kvaliteetne ja kodulähedane põhiharidus igale lapsele!

Lisaks toimetame ka väärikas mõisamajas sündmuste korraldamisega, maja välja rentimisega ning laste vaba aja huvialade tagamisega.

Meie värskete uudiste ja sündmustega saad kursis olla meie Facebooki lehel: www.facebook.com/harmimois ja www.facebook.com/harmiheaks.

Meie MTÜ Harmi Haridusseltsi ametlikud detailid ja toetajad leiad siit.

Kui sind kõnetab meie tegevus, otsid uusi väljakutseid või soovid meid toetada tegude ning sõnadega, siis anna endast märku!

MÕIS


Uue-Harmi mõis on üks mõisahooneid, mis on säilinud ümberehitatud kujul. Selle ajalugu teadmata ei pruugi arvatagi, et meie ees on ajalooline mõisahoone.

Tegelikult on mõisa ajalugu jälgitav alates 1646. aastast, mil Vana-Harmi mõisast eraldati Uue-Harmi mõis. Mõisasüdame laiaulatuslikku väljaehitamist alustati Manteuffelite valitsusajal. Mõisasse kerkis 19. sajandi alguses lihtne klassitsistlik mõisamaja, mille tegid eriliseks fassaadinurkades seisvad matsakad kivist tornehitised. Koos kõrvalhoonetega moodustus stiilne klassitsistlik mõisakompleks. Näiteks paiknesid sümmeetriliselt peahoone vastas ait ja tall-tõllakuur, mis tundusid oma usteesiste portikustega vaata et toretsevamadki kui mõisahoone ise.

Pärast mõisate võõrandamist liideti Kõue ja Äksi kool ning lapsed asusid õppima Harmi mõisa härrastemajja. See ehitati 1932. aastal kooli vajadusi arvestades põhjalikult ümber: kaheksatahulised tornid lammutati ja kõrge kelpkatus asendati viilkatusega. Endisest klassitsistlikust mõisast sai traditsiooniline koolimaja, mis projekteeriti Eesti Põllutöökoja Ehitustalituses.

 

Aastal 2018. tähistasime 175 aastat hariduse andmist Harmis!